Menu

 
ANASAYFA  /  BLOG  /  ESKİŞEHİR ODUNPAZARI EVLERİ
ESKİŞEHİR ODUNPAZARI EVLERİ
18.09.2022
ESKİŞEHİR ODUNPAZARI EVLERİ
Eskişehir Odunpazarı, genellikle lületaşı ve tarihi evleri ile anılmaktadır. Ancak Odunpazarı sadece bu özellikler ile değil, bambaşka özellikleri ile birlikte de ön plana çıkmaktadır.

Eskişehir Odunpazarı, genellikle lületaşı ve tarihi evleri ile anılmaktadır. Ancak Odunpazarı sadece bu özellikler ile değil, bambaşka özellikleri ile birlikte de ön plana çıkmaktadır. Odunpazarı evleri pencereleri birbirine bakan, cundalı evlerden oluşan yapıdadır. Mahalle kültürünün ve dayanışmanın timsali bir mimaride yer almaktadır. Yenileme projesi ile birlikte Odunpazarı evlerinin nizami halleri korunmuş ve tarihi yapısına uygun şekilde restore edilmiştir.

 

Odunpazarı, Eskişehir’in ilk yerleşim bölgesi olma özelliğini taşır. Söylentilere göre şehre ilk gelenlerin buraya yerleşmelerinin amacı, bölgenin daha yaşanabilir olmasıdır. İlk geldiklerinde Porsuk çayına ve Odunpazarı bölgesine etler asmışlar ve hangisi en uzun dayanırsa orada yaşamaya karar vermişlerdir. Bu mücadeleden galip çıkan bölge Odunpazarı olmuştur. Günümüzde ise bölge bu rivayetin ardılı olarak huzurlu yapısı ile yaşayanlara hizmet ederek, geçmişteki söylentileri de doğrular nitelikte bir gelişim göstermiştir.

 

Evlerin arasında yer alan atölyelerde çeşitli el sanatları ürünler bulunur. Cam işçiliği ve çini sanatları bu bölgede sıkça rastlanan bir gelir kaynağıdır ve ziyaretçiler bu atölyelerde yapılan ürünlerden hediyelik eşyalar alarak yanlarında bir hatıra götürmektedirler.

 

Evler genellikle ahşap süslemelere sahiptir, bitişik olmasına rağmen düzenli geçiş yollarına sahiptir. Odunpazarı’na girdiğinizde tarihi dokunun modern dokunuşlarla işlendiğini fark edebilirsiniz.

 

Bu farklı yapısı ile UNESCO dünya mirası listesinde yer almıştır.

 

Çağdaş El Sanatları Müzesi ve Canlı Tarih Sahneside Odunpazarı Evleri’nin içerisinde bulunmaktadır.

 

Lületaşı işçiliği hala aktif olarak yapılan bir sanattır ve birçok usta hala bu geleneği sürdürmektedir.

 

Ayrıca gezerken yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz küçük kafeler ve parklar da bulunmaktadır. Burada Eskişehir’in meşhur çiböreğini tadabilirsiniz. Ülkemizdeki bu tarz yaşama alanı olmuş tarihi yapılarda yapılacak en iyi aktivelerden biri de kahve içmektir. Otantik ortamıyla, geleneği geleceğe taşıyan Odunpazarı evleri, farklı kahve türlerine rastlayabileceğiniz bir yerdir.

 

Türkiye’de en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Eskişehir’e uğradığınızda mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Evliya Çelebi, Odunpazarı için Seyehatname’sinde “Eşraf ve sipahisi çoktur. Şehir 17 mahalledir. Evleri bağlı, bahçeli ve mamurdur. Şehrin 4 çevresi gül, gülistan, bağ ve bostan dolu olup hububatı çok bir şehirdir.” diye bahsetmiştir.

 

İLETİŞİM
Merkez Adres
Merkez Yeni Mahalle Vatan Caddesi No:137/C Tepebaşı ESKİŞEHİR
+90 532 362 59 89
0 (222) 221 11 13    0 (532) 362 59 89   
facebook Twitter google instagram
Bu Sitenin Tüm Hakları Deco Car Rental Firmasına Aittir