Menu

 
ANASAYFA  /  BLOG  /  ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
18.09.2022
ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Aracın kaporta ve gövdesinde çizik olup olmadığından, lastiklerin ve jantların eksiksiz biçimde teslim edildiğinden emin olun

İnternetten ya da görmüş olduğunuz araç kiralama firmalarına bakıp araç kiralamaya karar verdiğinizde, ilk sorulması gereken soru aracın araç kiralama kaskosu olup olmadığı konusudur. Normal kasko ve kiralama kaskosu arasında farklar vardır. Eğer araç kiralama kaskosu yok ise kesinlikle araçları kiralamayın.


Aracı alırken, aracın yeni olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürekli olarak kiralanan araçların ömürleri azalmakta ve performansları düşmektedir. Yaşı iki-üç senenin üzerinde olan araçlar ise sorun yaratacaktır ve keyifli bir kiralama süreci geçiremeyebilirsiniz. Aracın kaporta ve gövdesinde çizik olup olmadığından, lastiklerin ve jantların eksiksiz biçimde teslim edildiğinden emin olun. Eğer ufak da olsa bir çizik bir hasar görürseniz kiralama şirketine bu eksiklikleri not aldırın. Bu küçük ama etkili gözlem sonucu, aracı teslim ettiğinizde gözden kaçırdığınız sorunlar için başınızın ağrımasına gerek kalmayacaktır. 


Firmalarda sözleşmeler farklılık göstermektedir. Sözleşmenin içeriğine dikkat etmenizde fayda vardır. Sözleşmeden doğan senet var ise, sözleşme ve senet nüshalarını almanız gerekmektedir. Sadece sözleşme usulü ile giden firmalar daha az uğraştırıcı olmaktadır. Ancak sözleşme maddelerini de dikkatlice okumak gerekmektedir. Karşılıklı imzalanmış sözleşme en iyi yapılmış anlaşmadır. 


Aracın kaza yapması halinde, ikame aracın bulunup bulunmadığını, aracın günlük km kotasının olup olmadığı konularını netleştirebilirsiniz. Bazı firmaların uyguladığı prosedürlere göre aradaki anlaşmazlıkları açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Araç kiralama şirketlerinde ufak kazaların yer aldığı maddelerde ödeme koşulları okunmalı ve önceden sınırlar belirlenmelidir. Araçlar için küçük çizikler gibi aracın genelini etkilemeyecek kazalarda, firma kasko kullanmak istemeyebilir ve kullanıcıdan bu tip ücretleri talep edebilir. Kiralama ücreti – kaza riski dengesine uygun olarak kullanıcıların  ve firmaların da bu tarz maliyetli işlemlerde karşılıklı anlayışlı olması ve bu tarz durumlarda takip edilecek prosedürü netleştirmesi gerekmektedir.  


Araç teslim alınırken sorunsuz biçimde aldığınızdan emin olduktan sonra kullanım sonrası temizlik ve hijyen koşullarını sağlamadan teslim ettiğinizde bazı firmalar sizden temizlik ücreti talep edebilir. Bunun da farkında olarak aracı temiz kullanmanızı tavsiye ederiz. 


Araç kiralarken gözden kaçan bazı ufak maddeler daha sonradan can sıkıcı hale gelebiliyor. O yüzden kiralama sözleşmesinde yer alan maddeleri bir sefer gözden geçirip doğru iletişim ile anlaşabildiğinizde sorunsuz bir kiralama deneyimi yaşayabilirsiniz. 


DecoRent a Car olarak müşterinin memnuniyetini sağlamak ve müşteriyi bilgilendirmek şirket vizyonunun içerisinde yer almaktadır.
Herkese keyifli sürüşler dileriz.

 

İLETİŞİM
Merkez Adres
Merkez Yeni Mahalle Vatan Caddesi No:137/C Tepebaşı ESKİŞEHİR
+90 532 362 59 89
0 (222) 221 11 13    0 (532) 362 59 89   
facebook Twitter google instagram
Bu Sitenin Tüm Hakları Deco Car Rental Firmasına Aittir