Menu

 
HOME  /  BLOG  /  ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER
ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER
18.09.2022
ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER
Eskişehir, Avrupai görünüşü ile birlikte yaşayanların şehrini adeta ölesiye sevdiği bir kent görüntüsünde olması ile birlikte ülkemizin dinamizm deposu olarak adlandırıldığı bir şehir

Eskişehir, Avrupai görünüşü ile birlikte yaşayanların şehrini adeta ölesiye sevdiği bir kent görüntüsünde olması ile birlikte ülkemizin dinamizm deposu olarak adlandırıldığı bir şehir. Kültür deposu olarak bilinen Eskişehir, İstanbul ve Ankaralıların gezip görmeye sıkça gelmeleri ve çevre illerde yaşayanların da yoğun olarak ziyaret etmeleri nedeniyle büyük rağbet görmektedir. 


Peki Eskişehir’de nerelere gidilmeli? Eskişehir’de gezilecek yerler neresi? 


Özellikle belirtmek gerekir ki Eskişehir’de kısıtlı bir zamanınız var ise gezilecek yerlerin fazla olması nedeniyle bir araca ihtiyacınız olacaktır. Şehir içinde gezilecek yerler her ne kadar yürüme mesafesinde olsa da görmeniz gereken yerlerin fazlalığı sizi günübirlik araç kiralamaya yöneltebilir. Şehrin ayrıca bir öğrenci kenti olması nedeniyle, esnafın gelen misafirlere güler yüzlü yaklaşması da Eskişehir’i farklı yapmaya yetiyor. Gönül rahatlığı ile araç kiralayabileceğiniz firmalar bulunmakta. Bunların en başında “Deco Car Rental” geliyor.


Eskişehir’e ilk adımını attığınızda birçokheykel göreceksiniz. Eskişehir’in yıllarca başkanlığını yapmış olan Yılmaz Büyükerşen’in heykel kökenli bir akademik kariyer sürmesi, şehre sirayet etmiş ve Eskişehir’i adeta bir kültür kentine çevirmiş. Şehrin dört bir tarafına dağılan heykeller sizi büyüleyici bir atmosfere sokacaktır. Gezinizin keyfini çıkartırken bir yandan da genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. 


Yerel halka nereyi gezmeliyiz diye sorduğunuzda size genellikle ilk olarak Odunpazarı evlerini söylerler. Odunpazarı evleri buram buram nostaljiyi hissedebileceğiniz bir yer olarak göze çarpıyor. Osmanlı mimarisini görebileceğiniz ve genellikle 2 katlı evlerden oluşan bu yer, restore edilmiş hali ile ziyaretçilere açık vaziyettedir. Son yıllarda ise evlerin mimarisine uygun şekilde kafe, restoran ve atölyeler yerleşmiş, gelenlere hem yaşam alanı sunmakta hem de kültürel açıdan besleyici bir yer görünümü almaktadır. 
Şehri şöyle bir turladıktan sonra eğer acıkırsanız Eskişehir’in meşhur lezzetlerini deneyebilirsiniz. Tatar Türklerinin getirdiği bir lezzet olan çibörek, yine şehrin geleneğinde yer alan balaban köfte ve kışın vazgeçilmez içeceği olan boza, denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. 


Şehrin Avrupa kenti görünümüne katkı sunan en büyük unsurlardan biri de Porsuk Çayı’dır. Porsuk çayı, şehrin ortasından geçmekte ve etrafında çoğunlukla bir cazibe alanı yaratmaktadır. Porsuk’ta kişiye özel gondol seferleri ve motorlu su taşıtlar ile toplu turlar düzenlenmektedir. Fırsatını bulursanız 30 dakika ve 1 saat arasında değişen bu turlara katılabilirsiniz. 


Eğer aile olarak geldiyseniz Sazova Parkı’nı da görmeniz gerekmekte. Şehrin ortasına masalsı bir dünya yaratarak, çocuklu aileler için nefes alanı oluşturan Sazova Parkı, içerisinde birçok manzara barındıran alana sahip. Ayrıca bu parktabilim merkezleri ve kültürel etkinlikler de düzenlenmekte. Sazova Parkı’nda gezerken farklı duygular hissedeceğinizi garanti.


Şehrin bir kültür şehri olduğundan bahsetmiştik. Eğer kültür gezileri yapmayı seviyorsanız, Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Haller Gençlik Merkezi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı Modern Müze, Frigya Vadisi’ni gezebilirsiniz. 

 

 

CONTACT
Centre Address
Merkez Yeni Mahalle Vatan Caddesi No:137/C Tepebaşı ESKİŞEHİR
+90 532 362 59 89
0 (222) 221 11 13    0 (532) 362 59 89   
facebook Twitter google instagram
Bu Sitenin Tüm Hakları Deco Car Rental Firmasına Aittir